VIDEO + GALLERI: Calle Linnarssons Nissan 200SX ”Evolver” 1JZ-GTE

25 april 2011, 07:27

Ny dag, ny film från Elmia 2011 mässan av SUPERIOR MEDIA- denna gång åter till våra ”rötter” och en väldigt ”JDM” (Japanese Domestic Market) bil i Calle Linnarssons Nissan 200SX S14.5 med 1JZ-GTE 2500cc motor-swap!

 

 

Denna gång kunde vi faktiskt lyxa till det med att även ha ett fördjupande galleri av våran SUPERIOR SELECTED FOTOGRAF Martin BILBILDER.SE Persson som bistått med bilder på denna väldigt kompletta lilla skapelse.

 

Det gläder mig enormt mycket att presentera denna bil faktiskt, då jag och Calle haft mycket kontakt under hösten och vintern sedan han faktiskt köpte själva motorn lös av oss på Superior.

 

Det är en väldigt talangfull kille, och vi har en del samarbeten på gång faktiskt som ska bli intressanta- killen har riktigt bra koll på S-body karossen faktiskt…

 

Finns hur mycket som helst att berätta om denna (återigen) enormt kompletta JDM-bil som blandar både stenhård drifting med nya tidens Hellaflush- men bilen är framförallt byggd för att brukas! 

 

Brukas hårt och väl lär den väl göra, den nya 1JZ-GTE maskinen på 2.5 liter och singelturbo lär ge otroligt mycket mer register än den 500+HK SR20DET som Calle haft i maskin förut. Kan jag redan nu börja prata om motorrummet som ett av mässans allra bästa?

 

 

 

Vidare till filmen som David @ SUPERIOR MEDIA skapat, ännu en härligt stilren produktion med musik som man inte förväntar sig i typiska bilfilmer. Nu har det varit många filmer med liknande stuk, men inte så konstigt när vi är på en bilmässa och kör SUPERIOR-TV i stenhårt tempo.

 

Egentligen beundransvärt att David tillsammans med sin sambo Helena som hjälpt till hinner med egentligen. Fått grymt bra respons hittills hursomhelst, och kommer köra på hela dagen idag med två bilar till som ska ut innan dagen är  över. Känns som hela satsningen med att bedömma bilar börjar bli lite knapp- men det är en uppoffring vi kan ta när det kommer ut såhär fina filmer istället:

 

YOUTUBE:

 

httpv://www.youtube.com/watch?v=3wOb0bBFNYc

 

VIMEO:

 

Superior Media – Nissan 200sx S14 by Calle Nilsson @ Bilsport Performance & Custom Motor Show 2011 by Superior Media from Superior Media on Vimeo.

 

…och som grädde på moset tar vi även Martin Perssons bilder på bilen och avslutar inlägget med. Nu har vi en massa roliga inlägg att se fram emot under dagen, så hoppas kaffet smakade extra gott och ni är peppade för en fullsmetad annandag Påsk! :)

 



Comments are closed.

Blogg-arkiv

Blogg-kategorier

  Wangan Meet III 2011 (26 inlägg) Visa alla
  Veckans Grus 2010 (12 inlägg) Visa alla
  Västervik dragrace 12/9 (14 inlägg) Visa alla
  Vallåkraträffen 2011 (2 inlägg) Visa alla
  UTFÖRSÄLJNING 2010 (3 inlägg) Visa alla
  Trackday/Time Attack Mantorp 2K10 (18 inlägg) Visa alla
  Tokyo Auto Salon 2012 (8 inlägg) Visa alla
  Timeattack.nu (1 inlägg) Visa alla
  Time Attack Mantorp 1/7 (21 inlägg) Visa alla
  Time Attack BNR34 (56 inlägg) Visa alla
  Tekniksnack (23 inlägg) Visa alla
  Superior Syd Media (74 inlägg) Visa alla
  Superior Selected Photo (120 inlägg) Visa alla
  Superior RELOAD höstkampanj -09 (4 inlägg) Visa alla
  Summary 2011 (10 inlägg) Visa alla
  Stoffes Videohörna (7 inlägg) Visa alla
  SCS Malmby (11 inlägg) Visa alla
  Samarbetspartners (174 inlägg) Visa alla
  RealcarGaraget-träffen -11 (10 inlägg) Visa alla
  Project: Top Secret 2K10 (26 inlägg) Visa alla
  Pierres gästblogg (205 inlägg) Visa alla
  Old school JDM-hörnan (23 inlägg) Visa alla
  Möten inom Superior-familjen (88 inlägg) Visa alla
  Micke_J @ Kontoret (86 inlägg) Visa alla
  Meck i Superior garaget (105 inlägg) Visa alla
  Kundprojekt (95 inlägg) Visa alla
  Kinnekulle 2K10 (19 inlägg) Visa alla
  Kinnekulle 2011 (20 inlägg) Visa alla
  Kinnekulla 2009 (16 inlägg) Visa alla
  JDM Face-off Mantorp 2011 (9 inlägg) Visa alla
  JDM Face-Off II -09 (19 inlägg) Visa alla
  Gatebil Mantorp 2K11 (37 inlägg) Visa alla
  Gatebil Mantorp 2K10 (27 inlägg) Visa alla
  Frankfurt IAA Expo 2011 (49 inlägg) Visa alla
  Emmaboda EDPS 2K10 (14 inlägg) Visa alla
  Emmaboda 2009 (19 inlägg) Visa alla
  Elmia2012 (44 inlägg) Visa alla
  Elmia 2K10 (104 inlägg) Visa alla
  Elmia 2011 (90 inlägg) Visa alla
  SuperiorTV (41 inlägg) Visa alla
  Elmia 2009 (32 inlägg) Visa alla
  Brennas auktionsklipp (8 inlägg) Visa alla
  Bilsport Action Meet 2009 (15 inlägg) Visa alla
  Bilauktioner i Japan (47 inlägg) Visa alla
  Årets Superiorfoto 2009 (19 inlägg) Visa alla
  Action Meet 2011 (16 inlägg) Visa alla
  Action Meet 2010 (10 inlägg) Visa alla
  200MPH Soarer (128 inlägg) Visa alla

Sök i Bloggen

Vår senaste video

Se en av våra demobilar

Superior ”STREET MONSTER” Supra -98
Superior ”STREET MONSTER” Supra -98
Som bland de första i Sverige med en nyare VVT-i Supra visste vi att vi hade chansen att göra något riktigt spektakulärt- för att ge gatbils-scenen ett [...]

Senaste bilarna i lager

Subaru Legacy B4 RSK ”Blitzen edition” -99
Subaru Legacy B4 RSK ”Blitzen edition” -99
En Subaru Legacy B4 RSK av specialmodellen "Blitzen" som togs fram tillsammans med Porsche Design i slutet av 90-talet. Beställd av oss direkt från Jappan med enormt höga krav, givetvis fri från skadehistorik och högt auction grade (4/B). Varit pedantskött under dess tid i Sverige och ägd av en riktig Subaru-entusiast.
Toyota ”Tamon Design Widebody” Supra VVTi -98 (SISTA PRISET!)
Toyota ”Tamon Design Widebody” Supra VVTi -98 (SISTA PRISET!)
En otroligt Supra, har allt man drömmer om när det gäller JDM-sportbilar.Tamon Design Widebody, HKS singelturbokit, rejäla Work-fälgar och ordentligt chassie. Din chans att äga en drömbil!
Nissan Skyline R32 GTS-T (Clean och välskött RWD busbil!)
Nissan Skyline R32 GTS-T (Clean och välskött RWD busbil!)
Som en sista bil som lämnat Japan för vidare leverans till vårat lager denna sommar har vi denna Nissan HCR32 Skyline GTS-T -92! En perfekt bil som klassar in under mycket körglädje för pengarna.
Mazda RX-7 Spirit-R Type-A -02 (Skandinaviens finaste FD3S?)
Mazda RX-7 Spirit-R Type-A -02 (Skandinaviens finaste FD3S?)
Med stor sorg måste nu Gzon inför stundande husköp sälja en av Skandinaviens finaste och mest sällsynta Mazda RX-7, en äkta och samlarmodell av generation FD3S: "Spirit-R".